Стереотипи

ПСИХОЛОГИЯ

Реферат

Стереотипи




Содержание


Вступ .
Частина І. Стереотипи: поняття, види, рівні, класи ..
1.1. поняття установки, як механізму людського мислення..
1.2. стереотипи.
1.2.1. визначення поняття "стереотип".
1.2.2. основні властивості та параметри стереотипів.
1.2.3. класи стереотипів.
1.2.4. функції стереотипів.
1.2.5. основні прийоми виявлення стереотипів.
Частина ІІ: Особливості професійної діяльності психолога.
2.1. роль і місце консультанта у консультуванні.
2.2. вимоги до особистості консультанта – модель ефективного консультанта.
2.2.1. аутентичність.
2.2.2. відкритість власному досвіду
2.2.3. розвиток самопізнання.
2.2.4. сила особистості й ідентичність .
2.2.5. толерантність до невизначеності.
2.2.6. прийняття особистої відповідальності.
2.2.7. про глибину відносин з іншими людьми.
2.2.8. постановка реалістичних цілей.
2.3. професійна підготовка консультанта.
Частина ІІІ: Дослідження сучасних стереотипів відносно особистості та професійної діяльності психолога.
3.1. мета, задачі, об’єкт та предмет дослідження.
3.2. методика дослідження.
3.3. аналіз результатів..
3.3.1. аналіз результатів відносно діяльності психолога.
3.3.2. аналіз результатів відносно особистості психолога.
3.4. висновок.



Дослідник вважає дане дослідження досить актуальним тому що всі аспекти і процеси життя людина сприймає і реагує на них тільки через свої стереотипи; взаємодіє з людьми на підставі стереотипів; робить усі свої умовиводи і висновки тільки на підставі своїх стереотипів. Фактично людина не сприймає реальний світ таким, який він є, а моментально підбудовує його під свої стереотипи замість того, щоб перебудовувати себе (свої стереотипи) відповідно до дійсності.
Будь-який аналіз дійсності, що здається людині об'єктивним і безстороннім, прагнення зайняти визначене місце в цій “дійсності”, випливаючи “покажчикам” Свідомості – і є ні що інше, як стереотип. Якщо людина говорить про кого чи про щось: “Мені це подобається, а те – не подобається”, “люблю – не люблю” – вона має стереотип у виді здебільшого вже зовсім марного досвіду кого-небудь із предків. Якщо людина говорить самому собі: “Я це зробити можу, а те – не можу” – він має ще один стереотип. Будь-яке його судження про те чи інше, а тим більше категоричне судження – стереотип. Якщо особистість визначає для себе: “Це можна, а це – не можна” ,– вона також має стереотипи.
Дослідник упевнений, що в суспільстві так само існують певні стереотипи щодо діяльності психолога, щодо його особистості, стереотипні очікування відносно роботи з психологом, знаючи про сутність яких, психолог може відповідно коректувати своє поводження при самопрезентації, пропозиції власних послуг; знаючи про сутність яких психолог, починаючи працювати з клієнтом, відразу зможе нейтралізувати невірні стереотипи, тим самим попереджаючи розчарування клієнта через невідповідність реальної роботи і її результатів стереотипним очікуванням і уявленням клієнта; попереджаючи розчарування клієнта, яке у свою чергу далі буде сприяти формуванню в нього негативної думки, яка не відповідає реальності, про психолога і його компетентність, що негативно позначиться на репутації фахівця.


Литература


Байбурин А.К. Некоторые вопросы этнографического изучения поведения// Этнические стереотипы поведения. Л., 1985. с. 7-21.
Кирилина А.В. Гендер: лингвистические аспекты. М.: институт социологии РАН, 1999. 189 с.
Психологический словарь. Под ред. А. В. Петровского, М.Г. Ярошевского. – М., 1990 г.
Электронная версия статьи: Демьянков В.З. Стереотип // Краткий словарь когнитивных терминов / Кубрякова Е.С., Демьянков В.З., Панкрац Ю.Г., Лузина Л.Г. Под общей редакцией Е.С. Кубряковой. М.: Филологический факультет МГУ им. М.В. Ломоносова, 1996. С.177-179.
Ольшанский Д.В. Психология массы. СП-б., "Питер"., 2001г.
Г.Тард "Теория подражания", СП-б.

а також русифіковані версії книг:

Dahlgren K. 1978 – The nature of linguistic stereotypes // Papers from the parasession on the lexicon. - Chicago: CLS, 1978. P.58-70.
Quasthoff U.M. 1989 – Ethnozentrische Verarbeitung von Informationen: Zur Ambivalenz der Funktionen von Stereotypen in der interkulturellen Kommunikation // Wie verstehen wir fremdes: Aspekte zur Klarung von Verstehensprozessen: Dokumentation eines Werkstattgesprachs des GoetheInstituts Munchen vom 24.-28. November 1988. - Munchen: Iudicium, 1989. S.37-62.
Storr A. The Art of Psychotherapy. N. Y.: Methuen, 1980.

Просмотров: 377