Характеристика фундаментов

АРХИТЕКТУРА и СТРОИТЕЛЬСТВО

Реферат

Характеристика фундаментов

Вступ


Процес розкладання грецьких міст-держав був прискорений завоюванням Греції македонським царем Пилипом у 338 р. до н.е.. Після завоювань його сина Олександра Македонського і розпаду створеної їм величезної держави, що охопили територію від Чорного моря до Єгипту і від Дунаю до Інду, виникає ряд елліністичних держав. Це були: царство Селевкидів, що включало майже всю Передню Азію, царство Птолемеєв, що об'єднувало Єгипет з Киренапкою південною Сирією, Македонське, Пергамське, Вифінське, Понтійське і Бактрійське царства в Малій Азії на узбережжях Егейського, Чорного і Каспійського морів. «Найвищий внутрішній розквіт Греції збігається з епохою Перикла, найвищий зовнішній розквіт — з епохою Олександра», — писав Маркс у передовій статті до № 179 Кельнської газети». Цей розквіт елліністичних держав і елліністичної культури відноситься до III і II ст. до н.е., але, вже починаючи з II ст. і кінчаючи 30 р. до н.е., коли Єгипет був приєднаний до Рима, елліністичні держави одна за іншою стають жертвами римської агресії.
Східні елліністичні держави з'єднували в собі риси економіки і суспільних відносин, властивих давньосхідним централізованим деспотіям, з новими формами економіки і суспільних відносин, що зародилися після катастрофи суспільного ладу класичного грецького поліса.
У цьому поєднанні грецьких і східних економічних і суспільних відносин сама грецька культура здобуває нові якості з того моменту, як вона, переборовши вузькі рамки окремих полісів, зробилася надбанням народів Близького Сходу і Середземномор'я. Культура ж елінізірованих східних держав, випробовуючи вплив високорозвиненої грецької культури, все-таки продовжувала зберігати сформований століттями самобутній характер. Стійкість місцевих культурних традицій порозумівається тим, що, навіть будучи введені до складу імперії Олександра, країни Сходу зберегли свою власну економічну базу і багато старих традицій в області культури і мистецтва. У цьому саме і криється складність еллінізму, що має два корені — грецький і східний.
Особливо яскраво позначилися зазначена подвійність і складність у релігії еллінізму, у якій шанування олімпійських богів, ніколи безпосередньо пов'язане з громадським життям поліса, змішується з численними східними містичними культами, що нерідко служили обожнюванню елліністичних правителів. Кругозір грека часу еллінізму надзвичайно розширився; розвиток античної науки і техніки пішов швидкими кроками вперед. Для епохи еллінізму характерний також розквіт прикладних і декоративних мистецтв, пов'язаний з підвищеною потребою до розкоші серед заможних шарів населення, починаючи від придворних кіл.
Образотворче мистецтво, скульптура і живопис, збагачуючись тематичним освоєнням нових жанрів (портрет, пейзаж, натюрморт, побутовий жанр) і удосконалюючись в реалістичній, а іноді і натуралістичній передачі людського тіла, все більш і більш втрачають властиві класичному мистецтву спокій і узагальнений образ людини героя. Досягаючи чудової художньої правдивості і досконалості в таких шедеврах, як Венера Милосская, Ніка Самофракийська чи рельєфи вівтаря Зевса в Пергаморі, елліністична скульптура в той же час нерідко відходить від ідейної змістовності убік чисто зовнішнього ефекту, а іноді і натуралістичного трактування форм, що одержали відображення, наприклад, у широко відомих скульптурних групах «Лаокоона» і «Фарнезського бика».

1. Особливості елліністичної архітектури

1.1 Тематика характерна елліністичній архітектурі:


Розширення тематики і засобів художньої виразності поряд зі зниженням ідейної значимості характерної для архітектури епохи еллінізму. Вражає розмах елліністичного будівництва як у відношенні розмірів, так і у відношенні кількості споруджень; у цей час заново реконструйовані і побудовані сотні нових міст (один Олександр Македонський відповідно до переказу, заснував на шляху своїх завоювань 70 «Олександрії»), Будівництво ряду нових міст диктувалося необхідністю створення широкої мережі торгових і військових опорних пунктів для освоєння нових територій і забезпечення торгових шляхів на елліністичному Передньому Сході.
Були засновані такі світові столиці, як Олександрія в Єгипті, що стала культурним центром усього елліністичного світу, Антіохія в Сирії, Селевкія в Месопотамії з їх величезними палацами і храмовими комплексами, садами і заміськими віллами, а також знаменита Олександрійська гавань з її монументальним маяком Фаросом, відомим нам по описах і зображеннях на монетах. Швидко росте велика мережа упоряджених доріг, що зв'язували торгові міста імперії. Це грандіозне будівництво супроводжувалося розвитком архітектурної науки, що виражалось у ряді згадуваних Витрувієм праць по теорії і практиці архітектури.
В галузі будівництва нових типів споруджень епохи еллінізму, хоча і не робить істотного внеску, за винятком бібліотек, палаців монархів і деяких видів культових (монументальні вівтарі і гробниці) і інженерних (гавані, маяки) споруджень, але приводить до істотного відновлення раніш сформованих, особливо таких суспільних будинків, як зали зборів, ринки, театри, спортивні спорудження, які поряд із храмами будуються з таких же дорогих матеріалів і ретельно обробляються і прикрашаються.
Мистецтво «еллінізованих» східних народів, що мали давні традиції (Єгипет, Фінікія, Сирія й ін.), хоча й одержало новий поштовх у своєму розвитку, але зберегло, свої вироблені століттями художні риси. Так, наприклад, єгипетські храми в епоху Птолемеєв наслідують в основному типам, виробленими Новим царством, а грецькі впливи одержують відображення в більш вільній композиції ансамблю, мальовничій трактуванню капітелей і більш різноманітному чергуванні колон різних ордерів (храми в Єдфу і Дендера й ансамбль храмів на острові Філе).

1.2 Ордерна система елліністичної архітектури


В архітектурі еллінізму, так само як і в попередній грецькій архітектурі, панує ордерна система:
Пристосований до нових містобудівних задач і до нових видів споруджень грецький ордер втрачає в епоху еллінізму строгість форм. Доричний і іонічний ордери відтепер не тільки вільніше сполучаються один з одним (наприклад, двох'ярусна колонада — унизу дорична, вгорі іонічна в перистилі храму Афіни в Пергамі), але і змішуються у своїх елементах, наприклад іонічна колоннада з доричним чи антаблементом триглифний фриз із зубчиками .
Коринфський «ордер» не одержує ще широкого розповсюдження в якості самостійної архітектурної системи і застосовується головним чином чи у інтер'єрі чи в архітектурі «малих форм». Виключення представляє єдине велике спорудження— Олімпейон в Афінах ; добудоване вже в епоху панування римлян. У коринфську капітель часто вводяться елементи східних стилів: наприклад єгипетського у Вежі Вєтров у Афінах чи перського в так називаному портику Биків на острові Делосе; у композицію коринфських капітелей пропилеї в Елевсині були введені зображення крилатих грифонів з тулубом лева. Проникання цих елементів у класичну систему грецького ордера свідчить про зворотний вплив східного мистецтва на грецьке. Характерним нововведенням в обробці ордера було широко розповсюджене часткове каннеліровання колони тільки в її верхній частині (близько 2/3 висоти).(5,156)
Широке і різноманітне застосування одержують перистилі, тобто криті колонади, що оточують архітектурно організований відкритий простір, будь то площа дворик чи двір житлового будинку. Перистильні композиції стають характерною рисою елліністичного міста, його ансамблів і житлових будинків.
Зміна смаків і застосування ордерів у перистильних композиціях відбилося на домірності його частин. Колони одержують велику стрункість не тільки в перистильних, але й у периптеральних композиціях (у перистилях відношення діаметра доричної колони до її висоти стає менше 1/7, у періптерах доходить до 1/7, в іонічних колонах — до 1/10).
Стрункість і легкість колон поєднуються зі значним розширенням інтерколумнієм до 4D в перистильних композиціях і до 3,5 D в периптеральних. Висота капітелей і антаблемента в ордерах також значно зменшується. Деталі ордерів, особливо в перистилях, відрізняються граціозністю і витонченістю архітектурного пророблення, складністю контуру обломів, тонкістю профілювання й орнаментальних порізок, близької за своїм характером до пророблення деталей інтер'єра.
Обробка квадровой стіни за допомогою членування її ордером пілястр чи напівколон одержує в елліністичний період майже таке ж широке поширення, як і перистиль.(7,45)
У відношенні матеріалів і конструкцій елліністичне будівництво мало чим відрізняється від будівництва попередньої епохи, якщо не вважати удосконалення транспортних і вантажопідйомних механізмів і більш широкого застосування різноманітних лицювальних матеріалів. Відомі також одиничні приклади клинчатих арок і циліндричних зводів.
У прямому зв'язку з будівництвом багатих житлових будинків, палаців і вілл знаходиться розвиток садово-паркового і прикладного мистецтв — декоративної скульптури, різьблення на дорогоцінних і напівкоштовних каменях, металлопластинки, теракотових статуеток, посуду і меблів. Особливо славилася своїми великими і чудовими парковими ансамблями, розташований в центрі міста, Олександрія Єгипетська (Мусейон і гай Дикастеріона) і Антіохія в Передній Азії з її відомим усьому грецькому світу парком Дафни, що досягав 80 стадій в окружності (близько 15 км). Парки елліністичних міст прикрашалися фонтанами, басейнами, декоративною скульптурою, гротами, портиками, альтанками і т.п.(6,32)

1.3 Архітектурні ансамблі:


Значний внесок еллінізму в розвиток нових форм синтезу мистецтв в архітектурних ансамблях і в обробці інтер'єра житлових і суспільних будинків. Елліністичні майстри більш вільно сполучать скульптуру і живопис з ордерними композиціями і стіною не тільки у фризах, фронтонах і метопах, але й в інших частинах будинків (цоколі, інтерколумнії, бази колон, глухі балюстради). Великого багатства і розмаїтості досягла декоративна обробка стін і підлог житлових будинків живописом і кольоровою мозаїкою зі складними орнаментальними і сюжетними зображеннями.(1,90)

2. Особливості містобудування

2.1 Риси елліністичної архітектури


Прогресивні риси елліністичної архітектури проявилися насамперед і яскравіше всього в області містобудування. У цю епоху виникли заново або були сильно перебудовані і розширені міста, що стали великими центрами елліністичної ремісничої промисловості, торгівлі і культури: Мілет, Ефес, Пергам, Магнесія на Меандрі, Прієна, Ассос — у Малій Азії; Делос і Родос — на островах Егейського моря; безліч нових міст і військових поселень (фортець) виникло на території Персії, Сирії, Африки. Зведення міст стає справою державною, що визначило як розмах будівництва, так і значну для того часу величину і упорядкованість населених пунктів. Населення елліністичних столиць - Олександрії, Антіохії і Селевкії — досягло небаченого для давнього світу кількості — біля півмільйона людин.(2,78)
Елліністичне місто, починаючи від світової столиці і кінчаючи невеликим містечком, розташованим на торгових шляхах, що вели від Егейського моря до Індії, являв собою більш закономірний, складний і диференційований організм, ніж місто класичного періоду, що зберігав ще в IV ст. до н.е. свої архаїчні риси. На зміну стихійно сформованому і стихійно розрізшого конгломерату житлових кварталів, що були сконцентровані навколо давнього акрополя з його суспільними святинями, створюються міста нового типу.
Вимогам нового містобудування що найкраще відповідала регулярна система планування, побудована по принципу перпендикулярно-осьової сітці житлових кварталів і вулиць, що і одержала тепер широке поширення.
Однак вивчення планів елліністичних міст показує, що процес поділу, що почався, міст на центральну частину, у якій знаходилися квартали заможних рабовласників і торговців, і периферію, де тулилась міська біднота і ремісники, докорінно змінив соціальний зміст цього прийому, що виник у класичну епоху.
Одна чи дві головні вулиці робилися більш широкими, ніж інші. Ці міські магістралі, що утворюють у більшості випадків перехрестя, на якому і розташовувався комплекс суспільного центра, складали з останнім єдине композиційне ціле.(4,190)

2.2 Відмінності від класичного міста:


На відміну від класичного міста з його акрополем домінуючим храмовим ансамблем, чи значення яких визначалося особливою роллю грецької релігії в житті поліса, головним суспільним центром елліністичного міста стає комплекс міських площ. Їх формували спорудження суспільного, торгового і культурного призначення: ринки з крамницями, будинку для зборів міського самоврядування, спортивні спорудження, навчальні заклади, палаци монархів і серед інших споруджень також храми. У приморських містах суспільні центри безпосередньо зв'язані з портом і розташовуються поблизу гавані (Мілет).(3,123)

2.3 Античні міста:


З ростом міст, розвитком економіки й ускладненням різних соціальних сторін громадського життя окремі частини міського центра одержують усе більший розвиток. Склад і обсяг формуючих його споруджень значно збільшуються, функції ансамблю стають усе більш різноманітними. Виникає необхідність у створенні ряду самостійних, різних по призначенню суспільних центрів: адміністративних, торгових, видовищно-спортивних і культових (Мілет, Пергам, Делос і ін.).
Новий зміст центра античного міста, що сполучить у собі будинок різного функціонального призначення, привело до диференціації властивого класиці єдиного простору ансамблю, підрозділу його на ряд замкнутих, по-різному використовуваних дворів і площ. Навіть храми тепер ізолюються від навколишніх будівель і ставляться усередині перистильных дворів. Характерною рисою цих комплексів було широке застосування колонад; обрамляючи площі і двори, вони сприяли композиційному об'єднанню будинків, що входили в ансамбль, Гипподамова система планування ставила зодчого у визначені композиційні рамки при розташуванні і сполученні елементів ансамблю; не тільки основні, але і другорядні частини ансамблю повинні були підкорятися регулюючому впливу системи прямокутних координат. Це вносить у композицію елліністичних ансамблів геометричну упорядкованість, що відрізняє їхній від більш вільних і мальовничих ансамблів класичного періоду. Але й у цих умовах зодчі епохи еллінізму зберігають традиційне компонування комплексу, засновану на асиметричному й у той же час урівноваженому розташуванні його частин стосовно основних композиційних осей і до ядра композиції— головному будинку. При цьому об'ємно-просторова розмаїтість цілого нерідко сполучається зі строго осьовою, симетричною композицією окремих елементів комплексу.(5,45)
В архітектурі ансамблів велику роль грала скульптура, що досягала іноді колосальних розмірів. Особливо відомий у цьому відношенні Родос, де, відповідно до античних свідчень, стояло сто статуй і серед них грандіозне зображення Гель-оса, що досягала тридцяти одного метра («Колос Родосскій»), що вважався одним із семи чудес світла.
Міський благоустрій у епоху еллінізму досягло значної висоти. Вулиці розширилися і були розділені на головні і другорядні. Розкопки знайшли ретельно виконані бруківки з тротуарами і проїзною частиною, водопроводи з глиняними чи свинцевими трубами, очисні колектори і водостоки, викладені каменем і перекриті плитами.
Оскільки елліністичні міста були не тільки торговими і культурними центрами країни, але і військовими фортецями, будівництво фортифікаційних споруджень досягає великої досконалості. Стіни фортець, що споруджуються звичайно з кам'яних блоків, досягали 2,5—4 м товщини і мали вежі на своїх виступах і в'їздних воротах знаходяться великі міста, відомі нам головним чином за свідченнями древніх авторів.

Висновок


Античність-це узагальнена назва історичної епохи, культури та духовних
досягнень двох народів-стародавніх греків та римлян, що мешкали в Середземномор’ї в першому тисячолітті до нашої ери та на початку нашої ери. Слово << античність >> походить від латинського antiquus, тобто <<стародавній >>.
Греки та римляни творили свою культуру неодночасно. Започаткували її греки ,потім їхні традиції підхопили і довели до нового розквіту римляни.
Сучасний європеєць відчуває нерозривний зв’язок з античною архітектурою.
На території Західної Європи збереглися руїни античних міст і навіть цілі споруди(римські вагони).Багато звичаїв та традицій в сучасній Європі -античного походження. Європеєць сприймає античність як свою власну історію.
Україна завжди була тісно пов’язана з античним світом. У Північному Причорномор’ї збереглися руїни міст, споруджених греками і римлянами. Це-Ольвія (неподалік від Одеси), Херсонес (поблизу Севастополя), Пантікапей (біля Керчі). Всього вчені знайшли в Північному Причорномор’ї близько двох тисяч поселень.
У скіфських курганах України знаходять дорогоцінні вироби ,виготовлені грецькими майстрами на замовлення скіфської знаті. Це, наприклад, знаменита золота пектораль-нагрудна прикраса для царя. В українських музеях ,в музеях Москви, Санки-Петербургу можна побачити першокласні витвори мистецтва, знайдені при археологічних розкопках у Північному Причорномор’ї.
Зв’язки, що існували між стародавніми народами України та античним світом не переривалися і в наступні ,середні віки.

Література


1. Алпатов М.В. Всеобщая история искусств.- М.-Л.: искусство,1948.
2. М. Алпатов «Художественные проблемы искусства Древней Греции ». Москва.
3. Глав. ред. Н.В. Баранов «Всеобщая история архитектуры ». Издательство Москва . 2 том. 1973.
4. В.В. Бычков «Эстетика поздней античности ». Издательство «Наука». 1981.
5. Всеобщая история архитектуры (под ред. Баронова Н.В.).- М: Стройиздат,1970.
6. Дмитриева Н.А. Краткая история искусств .-М., 1985.
7. Златковская Т.Д. У истоков европейской культуры .-М., 1961.

Просмотров: 323