Технологічне забезпечення точності геометричних параметрів конструкцій багатоповерхових каркасно-монолітних будівель

АРХИТЕКТУРА и СТРОИТЕЛЬСТВО

РЕФЕРАТ

Технологічне забезпечення точності геометричних параметрів конструкцій багатоповерхових каркасно-монолітних будівель




Содержание

Зростання урбаністичної забудови великих міст пов’язане насамперед з високою вартістю землі в центральних районах великих міст, з використанням реклами у престижних цілях великими діловими і фінансовими компаніями, а також із розвитком туризму тощо.
Проблема збільшення поверховості житлових і громадських будівель в містах України стає, таким чином, дедалі гострішою і актуальнішою.
Забезпечення сталості і надійності багатоповерхових каркасно-монолітних будівель – одне з головних завдань натурних спостережень і експериментальних досліджень.
Збільшення поверховості будівель, ускладнення конфігурації конструктивних елементів, зменшення їх перерізу завдяки застосуванню високих класів бетону і арматурних сталей, ускладнення стиків – все це не знімає з порядку денного наявність проблеми підвищення точності геометричних параметрів монолітних залізобетонних конструкцій і передусім колон і стін, що впливають на якість і надійність будівель, що зводяться, а також на економічну ефективність.
Зростання поверховості каркасно-монолітних будівель у містах України потребує розробки комплексу заходів, спрямованих на те, щоб уникнути при їх будівництві накопичення помилок за висотою будівлі. Останнім часом у науковій будівельній літературі ці питання не дістають відображення і, більш того, в Україні відсутні нормативні документи, що регламентують відхилення конструкцій у процесі їх будування від проектного положення. Усе це відбувається, незважаючи на те, що на цей час будівельними фірмами накопичений значний досвід будівництва таких об’єктів.
В основі розробки нормативних документів, які встановлюють допуски на зведення конструкцій багатоповерхових будівель, і насамперед колон, має бути велика кількість статистичних даних, які фіксують положення конструкцій після будівництва з наступною обробкою цих даних методами теорії ймовірностей.
Аналіз точності геометричних параметрів зведення конструкцій багатоповерхових каркасно-монолітних будівель, які вже збудовані або будуються зараз, дає не тільки інформацію про точність зведення будівель, але і може бути використаний у процесі розробки нормативних документів, а саме тієї частини, яка регламентує відхилення конструкцій від проектного положення.
Як відомо, на точність зведення конструкцій впливає ціла низка чинників, пов’язаних у першу чергу з обраною технологією будівельно-монтажних робіт, а також з обсягами та якістю геодезичного забезпечення.
Проблемам точності геометричних параметрів будівельних конструкцій присвячено праці В.І. Егліта, В.С. Ситника, С.П. Войтенка, М.Я. Єгнуса, В.В. Ханджи, С.Ф. Чернишова, В.С. Сно, В.І. Торкатюка, Д.Ф. Гончаренка та інших.
Проте у більшості цих праць розглядаються питання точності геометричних параметрів збірних залізобетонних та металевих конструкцій.
Зростання обсягів будівництва в містах України багатоповерхових каркасно-монолітних будівель вимагає від учених, проектувальників та будівельників вирішення низки завдань. До них належить вирішення комплексних питань точності зведення монолітних конструкцій у сучасних умовах, включаючи дослідження можливості застосовуваних комплектів опалубки формувати конструкції з геометричними параметрами, що вимагаються, розробка державних нормативних документів, що передбачають вимоги до нормування відхилень конструкцій від проектного положення, геодезичне забезпечення зведення будівель та інші.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до наукового напрямку кафедри технології будівельного виробництва Харківського державного технічного університету будівництва та архітектури.
Її автор є співвиконавцем державної теми "Підвищення ефективності зведення багатоповерхових каркасно-монолітних будівель", яка розробляється на кафедрі технології будівельного виробництва. Номер державної реєстрації 0208U000612.
Метою дисертаційної роботи є обґрунтування і розробка технологічного забезпечення та нормування точності геометричних параметрів конструкцій багатоповерхових каркасно-монолітних будівель.
Для досягнення поставленої мети в роботі поставлено такі завдання:
дослідити тенденцію розвитку багатоповерхового будівництва за кордоном і в Україні і розглянути існуючі конструктивні рішення багатоповерхових каркасно-монолітних будівель;
проаналізувати основні технологічні процеси, що входять до комплексу робіт по зведенню будівель і основних типів опалубочних систем, які застосовуються при будівництві каркасно-монолітних будівель;
дослідити рівень геодезичного забезпечення технологічного процесу зведення багатоповерхових каркасно-монолітних будівель;
виконати аналіз точності геометричних параметрів вертикальних конструкцій багатоповерхових каркасно-монолітних будівель з метою визначення рівня статичної однорідності та стабільності технологічних процесів і використання отриманих характеристик точності при розробці державних нормативних документів;
на основі багатофакторного, математичного моделювання розробити методику прогнозування питомої трудомісткості зведення багатоповерхових каркасно-монолітних будівель за заданих характеристик точності геометричних параметрів конструкцій і, встановлених методом експертної оцінки технологічних параметрів будівельно-монтажних і геодезичних робіт.
Об’єкт дослідження – технологічні процеси зведення багатоповерхових каркасно-монолітних будівель.
Предмет дослідження – технологічні та організаційні параметри зведення багатоповерхових каркасно-монолітних будівель, характеристики точності геометричних параметрів конструкцій.
Методи дослідження – бібліографічний пошук, системно-структурний, імовірно-статистичний і кореляційний аналізи, метод кінцевих елементів, виробничі спостереження, математичне моделювання.
Наукову новизну становлять здобуті автором і винесені до захисту наукові результати:
визначено, що основними опалубочними системами, які широко застосовуються при будівництві багатоповерхових каркасно-монолітних будівель, є опалубні системи ДОКА і PERI. Аналіз вітчизняного і зарубіжного досвіду використання цих систем свідчить про їх високу ефективність;
показано, що побудовані за даними виконавчих геодезичних зйомок гістограми відхилень колон і стін від вертикальної осі підпорядковуються закону нормального розподілу, що в свою чергу свідчить про високу статичну однорідність і стабільність технологічного процесу зведення таких будівель;
встановлено, що застосовані опалубні системи, методи геодезичного забезпечення і високоточні геодезичні прилади дають високу точність зведення монолітних конструкцій;
точність геометричних параметрів конструкцій не залежить від відмітки, на якій ведуться будівельно-монтажні роботи та геодезичні виміри;
здобуті характеристики точності геометричних параметрів конструкцій можуть бути використані для розробки Державних будівельних норм при визначенні відхилень конструкцій, що допускаються, від проектного положення;
розроблена методика прогнозування питомої трудомісткості зведення конструкцій багатоповерхових каркасно-монолітних будівель на основі багатофакторної математичної моделі.
Практична значущість отриманих результатів. Здобуті в результаті досліджень характеристик точності геометричних параметрів конструкцій повною мірою будуть використані провідними науково-дослідними, проектними інститутами, вищими навчальними закладами для розробки Державних будівельних норм при нормуванні допусків на зведення конструкцій. Розроблені методики визначення характеристик точності дозволяють будівельним фірмам здійснювати дієвий контроль за якістю будівельно-монтажних робіт. Методика прогнозування питомої трудомісткості зведення будівель дозволяє будівельним фірмам підвищити якість інженерної підготовки будівництва багатоповерхових каркасно-монолітних будівель.
Результати досліджень прийнято до впровадження будівельними фірмами, що здійснюють будівництво каркасно-монолітних будівель, а також Науково-дослідним інститутом будівельних конструкцій Держбуду України при розробці нормативних документів.
Особистий вклад автора. Основні результати дисертаційної роботи отримані автором самостійно і дістали відображення в двох одноосібних наукових публікаціях [5, 7]. В інших опублікованих у співавторстві працях [1, 2, 3, 4, 6] особистий вклад автора полягає в постановці мети і формулюванні наукової проблеми, завдань дослідження, побудові графічних і розрахункових залежностей, оцінки ефективності, а також впровадженні у виробництво.
Апробація результатів роботи. Результати роботи доповідалися на 62-й, 63-й науково-технічних конференціях Харківського державного технічного університету будівництва та архітектури у 2007-2008 рр., на міжнародних науково-технічних конференціях: "Інноваційні технології житлового циклу об’єктів житлово-цивільного, промислового і транспортного призначення" ПДАБП, Крим, вересень 2007 р.; "Ресурс і безпека експлуатації конструкцій будівель і споруд", ХДТУБА, вересень 2007 р.; "Актуальні проблеми і досвід висотного будівництва з урахуванням забудови підземного простору", Київ НДІБВ Держбуду України, листопад 2007 р.
Публікації. Здобуті результати досліджень відображені у 7 публікаціях у спеціальних виданнях, які входять до переліку затверджених ВАК України.
Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, чотирьох розділів, загальних висновків і рекомендацій, списку літератури з 94 найменувань і додатків. Дисертація включає 19 таблиць і 46 рисунків. Загальний обсяг дисертації складає 182 сторінки.


Литература


1. Гончаренко Д.Ф., Карпенко Ю.В. Возведение монолитно-каркасных зданий с использованием опалубки ДОКА SKE-50. Рівне. Зб. Наукових праць Національного університету водного господарства та природокористування. Вип.5, 2007, с.137-142.
2. Гончаренко Д.Ф., Карпенко Ю.В., Мєєрсдорф К.І. Точність – як показник статичної однорідності і стабільності технологічного процесу зведення висотних каркасно-монолітних будинків. Ж-л „Будівництво України”, 2007, № 7, с.35-40.
3. Гончаренко Д.Ф., Карпенко Ю.В. Строительство жилого комплекса "Ультра" по пер. Отакара Яроша в г. Харькове. Сб. научных трудов ПГАСА. Вып.43, 2007, с.133-139.
4. Гончаренко Д.Ф., Карпенко Ю.В., Меерсдорф Е.И. Организационно-технологическое обеспечение точности геометрических параметров конструкций многоэтажних каркасно-монолитных зданий. ХДТУБА, ХОТВ АБУ. Науковий вісник будівництва. 2008, № 46, с.27-36.
5. Карпенко Ю.В. Разработка методики прогнозирования удельной трудоемкости возведения многоэтажных каркасно-монолитных зданий. ХДТУБА, ХОТВ АБУ. Науковий вісник будівництва. 2008, № 46, с.36-43.
6. Гончаренко Д.Ф., Криворучко В.Т., Карпенко Ю.В. К вопросу обеспечения нормативной документацией строительства высотных зданий в Украине. Науковий вісник будівництва. ХДТУБА, ХОТВ АБУ. 2008, № 45, с. 19-26.
7. Карпенко Ю.В. Повышение эффективности возведения многоэтажных каркасно-монолитных зданий на основе применения современных методов геодезического обеспечения. Коммунальное хозяйство городов. Изд-во „Техника”. 2008, № 80, с.291-300.

Просмотров: 363