Використання газобалонних автомобілів

АВТОМОБИЛИ и ТРАНСПОРТ

Використання газобалонних автомобілів


Читать полностью в формате WORD


ВВЕДЕНИЕ


Збільшення використання стиснутого природного газу і скрапленого нафтового газу дає змогу раціональніше використовувати паливно-енергетичний потенціал країни й ефективно розв'язувати проблему захисту навколишнього середовища від шкідливого впливу автомобілів.
Газове пальне дає змогу істотно знизити токсичність відпрацьованих газів, скоротити споживання моторних масел, збільшити ресурс двигунів, зменшити шумність їхньої роботи й поліпшити інші показники роботи газобалонних автомобілів.
Застосування стиснутого природного і скрапленого нафтового газу як моторного пального дає змогу знизити токсичність відпрацьованих газів за основними контрольованими параметрами: оксиду вуглецю в З—4 рази, оксидів азоту в 1,2—2 рази і вуглеводнів в 1,2—1,4 раза. У відпрацьованих газах газобалонного автомобіля немає шкідливих сполук свинцю. Димність відпрацьованих газів газодизельного двигуна в режимі вільного прискорення при роботі на газодизельній суміші в 2—4 рази нижча, ніж при роботі на дизельному пальному. Однак застосування газового пального потребує гарантування безпечної експлуатації газобалонних автомобілів.
Для підтримування надійності та працездатності газобалонних автомобілів потрібні додаткові затрати: на придбання автомобілів і переобладнання базових моделей на газобалонні, включаючи вартість комплектів газової апаратури; на перепідготовку водіїв і ремонтно-обслуговуючого персоналу; на створення широкої мережі газозаправних і газонаповнювальних станцій; на розвиток виробничо-технічної бази, включаючи придбання і використання спеціалізованого технологічного та діагностичного устаткування.
Розвиток виробничо-технічної бази для технічного обслуговування: і ремонту газобалонних автомобілів здійснюється за двома основними напрямами: будівництво нових АТГІ із урахуванням можливості експлуатації газобалонних автомобілів; реконструкція і розширення діючих підприємств, пов'язані з використанням автомобілями газового пального.
Досвід експлуатації газобалонних автомобілів показав, що при застосуванні газового пального на автомобільному транспорті є такі недоліки:
зниження вантажопідйомності автомобіля внаслідок великої маси балонів високого тиску;
зменшення (на 15—20 %) номінальної потужності карбюраторних двигунів (при тому самому ступені тиску), що погіршує тягово-динамічні та експлуатаційні показники автомобілів;
незадовільні пускові якості двигуна при знижених температурах навколишнього повітря (нижче —5 °С) і потреба застосування в цих випадках передпускового підігрівання;
зниження у 2—2,5 раза пробігу на одній заправці газовим пальним;
відносно висока вартість газової апаратури, що підвищує на 20— 25 % вартість рухомого складу;
значне збільшення (до 20 % і більше) капітальних вкладень у виробничо-технічну базу АТП;
збільшення на 5—8 % трудомісткості технічного обслуговування і ремонту газової апаратури.
Застосування стиснутого природного і скрапленого нафтового газу як моторного пального по-різному впливає на техніко-економічні показники газобалонних автомобілів. Так, собівартість транспортної роботи бортових вантажних і спеціалізованих автомобілів при використанні скрапленого нафтового газу нижча на 8—10 % порівняно з бензиновими модифікаціями, а при використанні стиснутого природного газу — вища на 6—9 % для бортових автомобілів і на 12—14 % — для спеціалізованих.
Питомі затрати на пальне при використанні стиснутого природного і скрапленого нафтового газу порівняно з бензиновими модифікаціями менші на 45—55 і 35—45 % відповідно внаслідок нижчої вартості газового пального.

Список использованных источников

1. Канарчук В.Є., Курінков І.П. Виробничі системи на транспорті: Підручник. – К.: Вища шк., 1997.

Просмотров: 227